xiaomi

شیائومی رشد 64 درصدی درآمد را در فصل دوم 2021 تجربه کرد

طبق اعلام شرکت تحقیقاتی Canalys، سهم شیائومی در بازار جهانی تلفن هوشمند در سه ماهه دوم ۸۳ درصد بر مبنای سال به سال رشد کرد. این شرکت ۵۲.۸ میلیون دستگاه گوشی به بازار عرضه کرد و برای نخستین بار در تاریخ فعالیتش، دومین برند پرفروش جهان شد و پس از سامسونگ و بالاتر از اپل قرار گرفت. با این حال در بازار چین شیائومی از نظر فروش پس از برندهای اوپو و ویوو قرار دارد.

شیائومی در این بازه زمانی درآمد ۱۳.۵۶ میلیارد دلاری (۸۷.۸ میلیارد یوان) را تجربه کرده که رشد چشمگیری نسبت به درآمد ۸.۲۶ میلیارد دلاری (۵۳.۵۴ میلیارد یوان) این کمپانی در بازه زمانی مشابه سال گذشته میلادی داشته است.

یکی از دلایل اصلی چنین رشد درآمدی مربوط به تحریم گسترده و شدید هواوی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا می‌شود. هواوی نسبت به گذشته حضور بسیار کم‌رنگ‌تری در بازار گوشی‌های هوشمند دارد و به همین علت، شیائومی توانسته جای آن را در بازار بگیرد (شیائومی در کنار گوشی‌های هوشمند، محصولات بی‌شمار دیگری در بازار می‌فروشد که آن‌ها هم در رشد درآمدش نقش دارند) و البته دیگر سازندگان چینی مانند اوپو و ویوو هم از این شرایط نهایت استفاده را کرده‌اند.

Xiaomi Product

بر اساس گزارش رویترز، این شرکت عمده درآمدش را از فروش گوشیهای تلفن همراه به دست می آورد. اما از فروش تبلیغات آنلاین و انواع دیگر سخت افزار مصرفی هم درآمد دارد. واحد خدمات اینترنت شیائومی که تبلیغات را در اپلیکیشنهای مختلف نمایش می دهد، بر مبنای سال به سال ۱۹.۱ درصد رشد کرد.

شیائومی در مارس اعلام کرد که ۱۰ میلیارد دلار برای ورود به بخش خودروی برقی هزینه خواهد کرد. این شرکت هنوز رسما شراکت یا برنامه ای برای نخستین مدل خود اعلام نکرده اما آگهی های عمومی در سایتهای کاریابی نشان می دهند این شرکت در تکاپوی جذب نبوغ است.

گروه چاینا اورگراند هفته گذشته خبر داد سرگرم مذاکره برای فروش واحد خودروی برقی خود به شیائومی است. شیائومی اعلام کرد در تماس با خودروسازان مختلف بوده اما هنوز تصمیم نگرفته است با کدام شرکت همکاری کند.